'Elke dag maken we Schiphol samen een stukje veiliger, milieuvriendelijker en gezonder.'

Publicatiedatum: 11 april 2024 I Leestijd: Minuten

‘De ambities van Schiphol uitvoeren. De stap extra zetten, is waar ik met mijn team elke dag voor ga.’

Tijdens zijn studie cognitieve psychologie leert Ben al veel over mensen, hun gedrag en hoe ze reageren op hun omgeving. Na het behalen van zijn diploma, kwam hij terecht in de veiligheidssector en werkte hij onder andere als consultant. Zo krijg je een kijkje in verschillende keukens. Toch was hij 7 jaar geleden toe aan een baan met meer eigenaarschap over de processen. In een grote en complexe organisatie met veel stakeholders en waar verschillende processen samenkomen. Dat is waar Ben zich thuis voelt. Hij maakte de stap en begon bij Royal Schiphol Group als Manager Compliance & Permits. En als resultaatgedreven mensenmens past de functie als manager hem dan ook helemaal. ‘Op Schiphol gebeurt het, hier kan je écht het verschil maken.’

Een veilig Schiphol
‘Op de afdeling HSE (Health, Safety en Environment) Risk & Compliance zetten we elke dag stappen om van Schiphol een veilige, gezonde en milieuvriendelijke plek te maken. Het is belangrijk om een goede balans te vinden tussen veiligheid, een efficiënte operatie en voldoen aan wet- en regelgeving. Zo regelen we op onze afdeling de vergunningen die nodig zijn om werk uit te mogen te voeren. Omdat dit over tientallen verschillende vergunningen gaat, werken we aan een integraal proces waarin dit allemaal samenkomt. Ik koos 7 jaar geleden voor Schiphol, omdat er zoveel gebeurt op het gebied van veiligheid. Denk bijvoorbeeld aan brandveiligheid, luchtvaartveiligheid, luchtkwaliteit en ook arbeidsveiligheid. Dit maakt de werkplek voor iedereen op de afdeling heel veelzijdig. Bovendien voeren we bij HSE Risk & Compliance onze werkzaamheden nooit alleen uit, maar altijd in samenwerking met een andere afdeling. Zo werken we veel samen met de afdelingen Airport Operations & Aviation Partnerships, Asset Management, Projects en Schiphol Commercial. Dat is soms ingewikkeld als het gaat om stakeholdermanagement en verschillende belangen. Toch maakt dit mijn werk juist veel interessanter, omdat je samen doelen mag behalen.

‘Mijn functie is dynamisch, omdat ik met mijn team altijd samenwerk met andere afdelingen. Daardoor kom je in aanraking met de hele organisatie.’

Continu verbeteren
‘Schiphol Group is een organisatie die altijd wil ontwikkelen en verbeteren: ook op het gebied van veiligheid, gezondheid en milieu. Je staat nooit stil en bent altijd bezig met verandering. Dat geeft mij veel energie. Als afdeling hebben we, zoals we dat noemen, een ‘red-flagfunctie’. Wij signaleren dat het ergens niet goed loopt en komen dan in actie. Hierbij bieden we afdelingen ondersteuning aan én geven we advies. Denk bijvoorbeeld aan de stof PFAS dat in onze grond zit. De brandweer gebruikte vroeger blusschuim dat PFAS bevatte, waardoor het in de grond is gekomen. Toen duidelijk werd dat deze stof schadelijk is voor milieu en gezondheid, heeft Schiphol direct maatregelen getroffen. Dit blusschuim wordt nu niet meer gebruikt. Wanneer we werkzaamheden in de grond doen, zorgen we dat we nauwgezet de wet- en regelgeving volgen. Naast het voldoen aan wet- en regelgeving willen we de grond nu zelf gaan reinigen in plaats van afvoeren naar een erkende verwerker.’

‘Bovendien lopen er pilots van projecten op verschillende veiligheidsgebieden. Zo staan er bij bepaalde rolpaden een soort lantaarnpalen. Veel mensen weten niet waar deze voor zijn, maar ze hebben wel degelijk een belangrijke functie. In deze palen zit is een AI-learningsysteem dat valpartijen analyseert en herkent. Het voedt zichzelf elke dag met nieuwe informatie. Zo kan een roltrap of rolpad bijvoorbeeld stilgezet worden, waardoor we valpartijen voorkomen. Dit soort projecten hebben allemaal impact op de veiligheid op Schiphol.’

Werk met impact
‘Toen ik bij Schiphol Group lag de focus op veiligheid, zoals runway incursion en bird strikes. In de afgelopen jaren komt het accent steeds meer op gezondheid en milieu te liggen, wat een goede ontwikkeling is. Naast goed zorgen voor medewerkers en reizigers heeft Schiphol grote ambities om stap voor stap beter te zorgen voor de leefomgeving. Samen met het team zijn we ons bewust van de impact die we hebben met ons werk. Als het fout gaat dan hebben we het over mensenlevens en kunnen de gevolgen groot zijn. De beste stuurlui staan niet aan wal, maar bevinden zich in het bedrijf. Iedereen die op onze afdeling werkt heeft een echte passie voor ons vakgebied. Daarnaast hebben we het met het team echt heel fijn met elkaar. We nemen ons werk heel serieus, maar ook voor persoonlijke verhalen en humor is er de ruimte.’

‘Elke dag maken we Schiphol samen een stukje veiliger, milieuvriendelijker en gezonder.’

Een toekomstbestendige leefomgeving
´De ambities van Schiphol uitvoeren. Dat is waar ik met mijn team voor ga. Naast het voldoen aan de wet- en regelgeving, zet Schiphol Group een stap extra. Zo kan er bijvoorbeeld door technische ontwikkelingen steeds meer, zeker de afgelopen jaren. In dit vakgebied is er nooit maar één antwoord op een vraag. Door in gesprek te gaan met verschillende belanghebbende, kom je samen tot een weloverwogen besluit. Zelf ben ik een resultaatgedreven persoon. Het team in staat te stellen resultaten te behalen is waarom ik elke dag met veel plezier naar mijn werk ga.’