'Ik zie overal kansen voor Schiphol op het gebied van duurzaamheid.'

Publicatiedatum: 11 april 2024 I Leestijd: Minuten
‘Ik zie overal kansen voor Schiphol op het gebied van duurzaamheid’

In 2023 begon Annieke als adviseur duurzaamheid bij Royal Schiphol Group in het team Sustainability & Energy Management. Dit onderwerp past haar helemaal. Zowel binnen haar werk als daarbuiten. In haar vrije tijd houdt Annieke van buiten in de natuur zijn: sporten in de buitenlucht, ontspannen op het water of wandelen in de bergen. Als moeder van drie kinderen vindt ze het belangrijk dat flora en fauna behouden blijven. Of zelfs beter wordt. ‘Je doet het voor de toekomstige generaties, want dan ga je pas echt de impact zien.’

Circulariteit op Schiphol
‘Tijdens mijn carrière is de voorliefde voor duurzaamheid ontstaan. Als projectontwikkelaar gaf ik invulling aan duurzaamheid in grote bouwprojecten. Bijvoorbeeld hoe je slim omgaat met energie in woontorens, zonnepanelen, groentetuinen op daken, een woonwijk op waterstof of circulariteit van materialen. In mijn rol bij Schiphol Group maak ik de vertaalslag van de duurzaamheidsstrategie naar concrete acties voor bouw- en renovatieprojecten. Ik stel eisen en kaders op met betrekking tot circulaire economie. Bijvoorbeeld als we op Schiphol een nieuw gebouw bouwen, dan geven we een Building Circularity Index (BCI) mee. Dat percentage geeft aan hoe losmaakbaar het gebouw is. Zijn materialen makkelijk uit elkaar te halen, zodat ze ergens anders weer gebruikt kunnen worden? Als team denken we actief mee, stellen we kritische vragen en geven we advies over materiaalkeuze, recycling en hergebruik.’

‘Als je het bij een bedrijf als Schiphol Group goed doet, dan maak je daadwerkelijk een verschil.’

Projecten met impact
‘Ik koos voor Schiphol Group omdat je daar op het gebied van duurzaamheid echt impact kan maken. Tijdens de eerste gesprekken werd ik steeds enthousiaster. Schiphol is een luchthaven met veel mooie en uitdagende projecten. Er liggen zoveel kansen om te verduurzamen. Ons relatief nieuwe team Sustainability & Energy Management bestaat uit een zeer diverse groep mensen. Dat zorgt voor leuke en interessante gesprekken over duurzaamheid; hoe iedereen daartegenaan kijkt en helpt ons met creatieve ideeën te komen voor nieuwe projecten. Uiteindelijk zetten we samen de transitie naar een circulaire economie in voor Schiphol. We staan aan het begin van circulair bouwen. Ik vind het fantastisch om hieraan mee te werken en onze ideeën werkelijkheid te zien worden in de projecten.’

‘Er zijn twee grote projecten die eruit springen. De eerste is de vernieuwing van de C-Pier uit 1967. Hier geven we duurzaamheidseisen mee en bewaken of ze worden geïntegreerd in het ontwerp. Zo letten we op het zoveel mogelijk gebruiken van duurzame materialen. Bijvoorbeeld minder beton en meer hout. Ook denken we na over hoe de materialen van de huidige C-Pier een nieuw leven krijgen binnen of buiten Schiphol. Het andere project is de Zuidelijke Ontwikkeling. Hier werken we aan de uitbreiding en vernieuwing van het bagagesysteem en de meest duurzame terminal ter wereld. Zo bouwt Schiphol Group een nieuwe bagagekelder inclusief afhandelingssysteem. Ik mag onder andere meedenken over en beoordelen van het thema duurzaamheid in de selectie van de aannemer voor de nieuwe bagagekelder. Dat ik input geef die waardevol en ook praktisch bruikbaar is voor het project, daar ben ik trots op.’

Energie
‘Naast circulaire economie richt een deel van ons team zich op de energietransitie. Zo geven we eisen mee tijdens projecten om ervoor te zorgen dat Schiphol energieneutraal wordt in 2030. Denk aan het plaatsen van zonnepanelen op daken of het gebruik van energiezuinige installaties. Net als in steden, kan het voorkomen dat een stroomnetwerk overbelast raakt. Bijvoorbeeld door de teruglevering van stroom vanuit zonnepanelen. Door nu al na te denken over waar we onze energie kwijt willen, voorkomen we problemen als overbelasting in de toekomst. Zo houden we Schiphol draaiend.’

‘Ons team overbodig maken: dat is het ultieme doel.’

‘Het zou mooi zijn als ons team er in de toekomst niet meer is. Dat klinkt gek. Maar dat betekent dat al onze collega’s duurzaamheid integreren binnen hun project of werkzaamheden. Dat iedereen standaard denkt: wat kan ik doen aan verduurzaming? Als duurzaamheid verankerd is in het DNA van onze collega’s, dan is onze missie geslaagd. Wat ik dan ga doen? Het mooie aan Schiphol Group is dat er zoveel mogelijkheden zijn. Je hebt veel flexibiliteit en de vrijheid om je rol in te vullen hoe jij dat graag wilt. Schiphol is een interessante en dynamische werkplek, waar genoeg kansen zijn om te ontdekken waar je goed in bent en wat je leuk vindt.’