‘Als ik kijk naar hoe de enterprise architectuur binnen Schiphol is ingericht, vind ik dat we hier veel meer met de voeten in de klei staan.’

Publicatiedatum: 05 april 2024 I Leestijd: Minuten

Zonder een robuust IT-landschap kan Schiphol niet 24/7 draaien. Het is dan ook heel belangrijk dat mensen zoals Bart er zijn. Bijna 12 jaar werkte hij als IT-architect bij Alliander, toen hij in 2022 besloot dat het tijd was voor een nieuwe uitdaging. Het IT-landschap van een luchthaven ontdekken, daar zag hij wel een uitdaging in. Hij begon als solution architect, inmiddels is hij enterprise data architect. Samen met zijn collega’s ontwerpt hij slimme digitale oplossingen, tools en applicaties voor het vliegveld van de toekomst.


Toekomstig bestendige IT-oplossingen

‘Als enterprise data architect focus ik me, de naam zegt het al, specifiek op de data architectuur van Schiphol. Zie het als het scheppen van randvoorwaarden voor alles wat zich focust op het gebied van data, BI, analytics en artificial intelligence, dat is waar ik mij mee bezig houd. Ik vind het interessant om te kijken hoe je nou fatsoenlijke en toekomstbestendige oplossingen maakt op dit gebied en deze naadloos inpast in het grotere IT-landschap. Denk daarbij aan data producten, om zo de organisatie te bedienen met kant en klare data bouwblokken. Maar ook aan informatieproducten zoals dashboards, analyses en AI-modellen. Wat data betreft is Schiphol net een snoepwinkel, met alle sensoren, camera’s en meetapparatuur die over de luchthaven verspreid zijn.’


‘Als ik kijk naar hoe de enterprise architectuur binnen Schiphol is ingericht, vind ik dat we hier veel meer met de voeten in de klei staan’


Bart zorgt voor een robuust en wendbaar IT-landschap binnen Schiphol, waarin systemen goed met elkaar communiceren en interacteren. ‘Daarbij is het ook belangrijk dat het IT-landschap goed aansluit bij de processen en de organisatie. We vertalen de strategie van de luchthaven naar IT-doelstellingen. In het geval van Schiphol is dat een autonome luchthaven in 2050. Waar processen zoveel mogelijk zelfstandig functioneren door toegepaste informatietechnologie. Zo proberen we de organisatie verder vooruit te helpen.’


Strategisch en praktisch in 1


In de 2 jaar dat Bart bij Schiphol werkt, heeft hij zich al flink ontwikkeld. Van solution architect groeide hij door naar de meer strategische kant van de organisatie. ‘Eerlijk gezegd trok enterprise architectuur mij eerst niet zo. Ik had het idee dat het best ver weg lag van de operatie en van de realiteit. Zo heb ik dat in ieder geval ervaren bij andere werkgevers. Maar als ik kijk naar hoe enterprise architectuur binnen Schiphol is ingericht, vind ik dat we hier veel meer ‘met de voeten in de klei staan’, om het maar zo te zeggen. Er komen ook duidelijk facetten van solution architectuur in terug. Het voelt een beetje als een mix van de beide kanten, je bent ook lekker praktisch bezig. Dat houdt het voor mij dynamisch en leuk! Verder kent Schiphol ongekend veel mogelijkheden, zowel voor persoonlijke ambities als voor innovaties en andere goede ideeën. Met die ruimte zal ik me in ieder geval nooit vervelen binnen Schiphol!’

‘De verbinding leggen tussen verschillende afdelingen, mensen en domeinen. Dat geeft mij energie’

Meedraaien in de operatie

‘Wat ik heel leuk vind aan het werken bij Schiphol, is dat je ook in de operatie mee kunt draaien. Daardoor kan je met eigen ogen zien met welke situaties de medewerkers in de operatie te maken krijgen. Doordat ik weet wat er allemaal mogelijk is met IT en data, kan ik daar dan met slimme IT-oplossingen op inspelen. Ik heb nu al een paar keer een airport assistent-dienst meegemaakt, waarin ik als gastheer reizigers te woord stond. Een van de dingen die ik toen dankzij een vraag van een reiziger ontdekte, was dat de informatie op de borden op de luchthaven niet overeenkwam met de informatie in de Schiphol app. Deze systemen worden waarschijnlijk door twee verschillende datastromen gevoed en daar was iets misgegaan. Ik kon dit toen meteen melden bij mijn collega’s en dat is toen gelijk opgelost! Ja, dat geeft een voldaan gevoel. Je voelt je dan ook verbonden omdat je écht met eigen ogen ziet waarvoor je het doet.’


‘Mensen helpen met slimme IT-oplossingen is wat mij motiveert. Zowel mijn collega’s als de reizigers op Schiphol’


Van idee naar praktijk


‘Er ligt veel ruimte en potentie bij Schiphol om te verbeteren, dat zie ik echt als een uitdaging. 
De verbinding leggen tussen verschillende afdelingen, mensen en domeinen geeft me energie. En natuurlijk ook mensen helpen met slimme IT- en data-oplossingen, zowel mijn collega’s als de reizigers op Schiphol. Dat is echt een intrinsieke motivatie. Ik vind het fijn om na te denken over hoe bepaalde IT- en data-oplossingen Schiphol verder kunnen helpen. Dat is trouwens iets wat veel collega’s binnen IT&Data motiveert: we willen allemaal Schiphol nóg beter en efficiënter maken. Daarnaast zie ik de organisatie heel veel tijd en energie steken in verduurzaming en vergroening van de sector, iets wat ik -met een achtergrond in de energietransitie- heel belangrijk vind. Naar de maatschappij toe, maar vooral ook naar de directe omgeving van Schiphol.’


‘De sfeer in ons team is heel open en toegankelijk. Iedereen is bereid elkaar te helpen. We maken tijd voor elkaar en weten elkaar te vinden’


Samen leren en groeien

‘In ons team hebben we verschillende enterprise architecten. Sommige werken voor de business domeinen, anderen zitten weer dichter tegen de IT. We verschillen in achtergrond, kennis en kunde. Een diverse club dus, waar we leren van elkaar. De sfeer in ons team is heel open en toegankelijk, met de nodige dosis humor. Echt iedereen is bereid om elkaar te helpen. We weten elkaar te vinden en maken altijd tijd voor elkaar.’

Ontdek de wereld van IT-architectuur bij Schiphol Group!